Ndërlidhjet

Pritet vendosja e marrëdhënieve NATO-Rusi


Shefat e diplomacive të vendeve anëtare të NATO-s pritet që sot të marrin qëndrim për rivendosjen e marrëdhënieve në nivel të lartë me Moskën, ka deklaruar një zyrtar i lartë amerikan.
Marrëdhëniet NATO –Rusi janë përkeqësuar pas intervenimit të rus vitin e kaluar në rajonet seperatiste të Gjeorgjisë; Abhazi dhe Oseti Jugore.
Zëdhënësi i NATO-s, Xhejms Apaturaj, ka deklaruar se Alenaca Veriatlantike së shpejti do ta organizojë një takim të nivelit të lartë me Rusinë, në rast se ministrat e NATO-s pajtohen për ripërtrirjen e marrëdhënieve me Moskën.
XS
SM
MD
LG