Ndërlidhjet

Scheffer: NATO duhet të angazhohet me Pakistanin


Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jaap de Hoop Scheffer tha se aleanca duhet të thellojë angazhimin e saj me Pakistanin.

Ai gjithashtu tha se NATO-ja duhet të sigurojë se ka mjaft trupa në Afganistan, në kohën kur vendi po përballet me zgjedhjet e ardhshme presidenciale.

Scheffer tha se aleanca nuk pajtohet me Rusinë mbi disa çështje, si Gjeorgjia apo njohja e Abkhazisë dhe Osetisë së Jugut, por shtoi se marrëdhëniet NATO-Rusi janë "tepër të vlefshme për të ngecur" mbi dallimet, si zgjërimi i aleancës, mbrojtja raketore apo Kosova.

Scheffer i bëri këto komente në Budapest në 10 vjetorin e hyrjes së Hungarisë, Polonisë dhe Çekisë në NATO.
XS
SM
MD
LG