Ndërlidhjet

Obama është nisur për në Evropë


Presidenti amerikan, Barack Obama, sot është nisur për në Evropë, në udhëtimin e tij të parë tejoqeanik, prej se është bërë president i Shteteve të Bashkuara.

Në kuadër të turneut të tij tetëditësh, ai së pari do të qëndroj në Londër, ku mbahet samiti G-20, me ç'rst do të takohet edhe me liderët e Rusisë dhe të Kinës.

Më 3 dhe 4 prill ai do të marrë pjesë në samitin e NATO-s, në të cilin shënohet 60 vjetori i themelimit të aleancës veriatlantike, ndërsa një ditë më vonë do të qëndroj në Pragë, në samitin ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara, pasi Çekia e kryeson presidencën e radhës së BE-së.
XS
SM
MD
LG