Ndërlidhjet

Sri Lanka tha se ka vrarë krerët e kryengritësve


Ushtria e Sri Lankës tha se forcat e saj kanë vrarë tre militantë të lartë të Tigrave Tamilë, dhe kanë gjetur trupin e djalit të udhëheqësit të kryengritësve.

Njoftimi u bë pasi ushtria tha se trupat e saj u angazhuan në operacionet për pastrimin përfundimtar pas disfatës së lëvizjes së Tigrave.

Të dielën, kryengritësit thanë se i dhanë fund luftës 30-vjeçare për atdheun e pakicës etnike tamile.

Konflikti më i gjatë në Azi ka marrë jetën e mbi 70 mijë njerëzve.
XS
SM
MD
LG