Ndërlidhjet

Beograd: Aktpadi ndaj 17 ish pjesëtarëve të UÇK


Prokuroria e Serbisë ka ngritur aktpadi kundër 17 ish pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilët akuzohen për vrasje, përdhunim dhe tortura të civilëve serbë.

Prokurorët pretendojnë se të dyshuarit kanë kryer mizori në qytetin e Gjilanit nl Kosovën lindore pas luftës së viteve 1998-1999.

Nëntë prej tyre u arrestuan në dhjetor në rajonin e Luginës së Preshevës, ndërsa tetë të tjerët janë akuzuar në mungesë.
XS
SM
MD
LG