Ndërlidhjet

Moskë: Filloi takimi Obama – Medvedev


Presidenti amerikan, Barak Obama, u shpreh sot optimist lidhur me takimin e tij me presidentin rus, Dmitri Medvedev.

- Shtetet e Bashkuara dhe Rusia kanë më tepër gjëra të përbashkëta se sa mospajtime. Nëse ne punojmë shumë gjatë këtyre disa ditëve, ne mund të bëjmë progres të jashtëzakonshëm, tha presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama, gjatë takimit të tij me presidentin rus, Dmitri Medvedev në Kremlin.

Zoti Medvedev tha se po hapet një faqe e re në raportet Rusia – Shtetet e Bashkuara.

- Ne shpresojmë se do të kemi diskutim gjithëpërfshirës gjatë ditës së sotme dhe nesër, për t’i mbyllur disa faqe të vështira në historinë e marrëdhënieve Rusia – Shtetet e Bashkuara dhe për të hapur një faqe të re, tha Dmitri Medvedev.

Raportohet se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia janë pajtuar për tekstin e marrëveshjes kornizë për armatim bërthamor, të cilën shpresojnë ta finalizojnë deri në fund të vitit. Këtë marrëveshje, Uashingtoni e ka në krye të agjendës së tij me Moskën, por në këtë agjendë, përfshihen edhe çështje të tjera, ku ka edhe mospajtime.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG