Ndërlidhjet

Obama u kthye në Shtetet e Bashkuara


Presidenti Barak Obama, sot në mëngjes, është kthyer në Shtetet e Bashkuara, pas vizitës në Ganë.

Pak para se të nisej nga aeroporti në kryeqytetin Akra, ai u tha qytetarëve të Ganës, se kjo vizitë ishte shumë domethënëse për të, për shkak të prejardhjes së tij afrikane.

Ai uroi Ganën për traditat e saj demokratike dhe tha se kurrë nuk do ta harroj momentin kur vajzat e tij ecnin nëpër një kështjellë të skllevërve të shekullit të 17-të, në bregdetin e këtij vendi.

Obama theksoi se mesazhi, që Gana e dërgon në pjesën tjetër të botës, është se demokracia mund të zhvillohet në Afrikë.
XS
SM
MD
LG