Ndërlidhjet

Japonia mban zgjedhje të parakohshme


Kryeministri i Japonisë, Taro Aso, ka vendosur të shpërndaj parlamentin dhe pritet të caktoj 30 gushtin për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

Vendimi erdhi pas humbjes së bllokut qeverisës të Aso’s në zgjedhjet lokale në Tokio, të dielën.

Partia Liberale Demokrate e kryeministrit japonez në koalicion me Partinë e Re Komeito, humbi mazhorancën e saj në asamblenë e Tokios, ku opozita e përbërë nga Partia Demokratike fitoi 54 ulëse karshi 38 ulëseve të Demokratëve Liberalë.

Votimi në Tokio vlerësohet si një indikacion paraprak për ecurinë eventuale të zgjedhjeve të përgjithshme.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG