Ndërlidhjet

SHBA i kërkojnë Iranit t'i lirojë tre amerikanët


Uashingtoni tha se i ka dërguar “mesazhe të fuqishme” Iranit që t’i lirojë tre amerikanët, të cilët u ndaluan pasi kishin shkuar për alpinizëm afër kufirit me Irakun.

Këshilltari për Siguri Kombëtare Xhejms Xhons i tha televizionit NBC se Irani zyrtarisht ka konfirmuar se ata janë në paraburgim.

Dy burrat dhe një grua, ishin duke u ngjitur në malet në kufirin ndërmjet Irakut dhe zonave kurde të Iranit, kur u arrestuan muajin e kaluar.
XS
SM
MD
LG