Ndërlidhjet

Kanadezi turisti i radhës në hapësirëPunonjësit në qendrën kozmike ruse në Bajkonur sot e bënë gati për lansim raketën Sojuz, e cila do t’i dërgojë turistin kanadez Gaj Laliberte dhe dy astronautë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Laliberte ka paguar rreth 35 milionë euro për një ulëse në Sojuz dhe 12 ditë udhëtimi.

Bashkë me kanadezin, në 30 shtator do të nisen astronauti rus Maksim Surajev dhe astronauti amerikan, Xhefri Uilliams.
XS
SM
MD
LG