Ndërlidhjet

Shënohet rënia e Murit të BerlinitUdhëheqës botërorë nga shumë vende pritet të marrin pjesë në shënimin e 20 vjetorit të rënies së Murit të Berlinit. Pas valës së ndryshimeve që përfshiu Evropën Lindore dy dekada më parë, natën e 9 Nëntorit autoritetet e Gjermanisë Lindore hapën kufirin me Gjermaninë Perëndimore.

Ish udhëheqësi sovjetik Mikail Gorbaçov, ish drejtuesi i lëvizjes antikomuniste në Poloni, Les Valesa dhe liderë të tjerë të asaj periudhe do të jenë të pranishëm në ceremonitë e sotme. Në ceremoninë që do të mbahet në Brandenburg Gate do të jenë të pranishëm dhe kryeministri britanik Braun, presidenti francez Sarkozy, ai rus Medvedev si dhe Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton.
XS
SM
MD
LG