Ndërlidhjet

Karzai: Do të bisedoja me liderët talibanëPresidenti i Afganistanit Hamid Karzai tha sot se ai do të ishte i gatshëm të përpiqet të negocionte me udhëheqësit e talibanëve, nëqoftëse bisedimet e tilla do ta kishin mbështetjen e bashkësisë ndërkombëtare.

“Personalisht, unë përfundimisht do të bisedoja me Mullah Omar”, i tha Kharzai agjencisë AP, por shtoi se ai “është i vetëdijshëm se kjo nuk mund të bëhet vetëm prej tij pa mbështetjen e bashkësisë ndërkombëtare.

Omar fshehet prej vitit 2001 dhe besohet se jeton në Pakistan.
XS
SM
MD
LG