Ndërlidhjet

Rusia afër marrëveshjes bërthamore me SHBARusia tha sot se është afër arritjes së marrëveshjes me Shtetet e Bashkuara për reduktimin e arsenalit të armëve bërthamore.

Deklarata e ministrisë së Jashtme të Rusisë vjen në ditën kur skadon traktati START i vitit 1991.

Zyrtarët thonë se normativat kryesore do mbeten edhe në marrëveshjen e re për të cilën po punohet.

AP raportoi se as qeveria amerikane dhe as ajo ruse nuk parashohin ndonjë problem të sigurisë pas skadimit të traktatit nga viti 1991.
XS
SM
MD
LG