Ndërlidhjet

Kina thotë se ende ka vend për bisedime me IraninKina bëri thirrje për dialog të vazhdueshëm për të zgjidhur krizën rreth programit bërthamor të Iranit, duke thënë se “ende ka vend” për diplomaci.

Deklarata e zëdhënëses së ministrisë së Jashtme, Xhiang Ju erdhi pasi Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton tha se SHBA-të ende janë të hapur për negociata, por shtoi Uashingtoni tashmë i ka filluar bisedimet me aleatët për “presione dhe sanksione” të reja ndaj Teheranit.

Irani e ka hedhur poshtë fundin e 2009-ës si afat të caktuar nga fuqitë perëndimore për ta pranuar marrëveshjen mbi pasurimin e uraniumit.
XS
SM
MD
LG