Ndërlidhjet

Atentatori lirohet, misteri mbetet


Në vitin 1983, derisa atentatori Mehmet Ali Ahxha vuante dënimin me 19 vjet burg në Itali, Papa Gjon Pali e vizitoi atë dhe e fali.

Mehmet Ali Ahxha, tash 52 vjeç, i cili e plagosi seriozisht Papa Gjon Palin e Dytë në Sheshin e Shën Pjetrit në Romë, rreth 30 vjet më parë, u lirua nga burgu. Ahxha thuhej se ishte militant që kishte lidhje me organizatën e djathtë ekstreme Ujqit Gri të Turqisë, por asnjëherë nuk u zbulua motivi i qartë për sulmin ndaj Papës.Ishte 13 maji i vitit 1981. Ora ishte pesë pasdite. Vendi ishte Sheshi i Shën Pjetrit në Romë.

Papa Gjon Pali II, me origjinë polake, ishte shfaqur në shesh mbi një xhip të zbuluar. Makina u ndal në mesin e turmës dhe Papa ngriti në duar një vogëlushe.

Në çastin kur ia ktheu prindërve të saj, nga turma u shfaq një dorë që mbante pistoletën automatike Brauning.

U dëgjuan të shtënat dhe Papa u përmbys anash në xhip, me dy plumba në zorrë dhe me plagë në dorën e majtë dhe krahun e djathtë.

Kështu e përshkroi këtë çast Piter Xhenings, lexues i lajmeve nga rrjeti televiziv amerikan ABC.

“Papritmas, të shtëna u dëgjuan nga turma. Sipas dëshmitarëve okularë, Papa mbeti i ngirë për një çast dhe pastaj ra përmbys në ulësen e tij”, njoftoi ABC.

Kjo ishte vepër e turkut Mehmet Ali Ahxha, asokohe një 23-vjeçar, i përzier me organizatat e djathta ekstreme dhe me një histori krimesh të dhunshme përkundër moshës së re.

Ai nuk mundi të shkrepë më shumë plumba nga një murgeshë, e cila ia kapi dorën dhe menjëherë personeli i sigurisë e dërgoi në paraburgim, meqë nuk mundi të arratiset për shkak të turmës së madhe.

Pra, atentatori dihej, por motivi ishte i paqartë dhe ende mbetet i tillë, pas gjithë këtyre viteve.

Në gjykimin e tij në Itali, Ahxha tha se kishte vepruar nën urdhrin e atasheut ushtarak të Bullgarisë në Romë, Zilo Vasilev.

Kështu, ai drejtpërdrejt e implikoi botën komuniste në atentatin ndaj pontifikatit polak, i cili ishte simbol i lirisë dhe rezistencës ndaj marksizmit në gjithë Evropën lindore, sidomos në sytë e bashkëkombësve polakë.

Në Poloni, sindikata “Solidariteti” e Leh Valesës ishte themeluar vetëm tetë muaj para atentatit ndaj Papës dhe historia tregon se Moska kishte të drejtë të frikësohet nga prania e një pape polak në Romë, sepse “Solidariteti” dhe Gjon Pali u bënë pyka që e shkundën komunizmin në Evropë.

Por, lidhjet e Ahxhas me shërbimin sekret bullgar, ose me KGB-në sovjetike, asnjëherë nuk u dëshmuan.

Dolën edhe teori të tjera, siç ishte ajo se Perëndimi kishte urdhëruar vrasjen e Papës që pastaj të akuzojë Moskën.

Por, sot Ahxha është i lirë dhe ka premtuar t’u tregojë gazetarëve më shumë javën e ardhshme. Avokati i tij, Gokaj Gyltekin, i tha agjencisë Reuters se nuk duhet të ketë frikë nga lirimi i tij.

“Ai e vuajti dënimin. Nuk ka problem me sistemin gjyqësor. Ai ishte në burg 19 vjet e 11 muaj në Itali për atentatin ndaj Papës dhe 10 vjet në Turqi për ngjarjet e këtushme. Tash ai është i lirë. Nuk ka logjikë që të shfaqet ndonjë reagim ndaj lirimit të tij”, tha Gyltekin.

Çfarë do që Mehmet Ali Ahxha eventualisht të pretendojë rreth rastit misterioz, i cili ndodhi 30 vjet më parë, ai me siguri që do të nxisë më shumë pyetje sesa që do të japë përgjigje. (V.P.)

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG