Ndërlidhjet

Iran: Përvjetori i zgjedhjeve shënohet me përleshje


Teheran, qershor 2009.
Në përvjetorin e parë të zgjedhjeve të diskutueshme në Iran, kanë ndodhur përleshje të dhunshme ndërmjet forcave të sigurisë dhe mbështetësve të opozitës. Bëhet e ditur se policia ka përdorur gaz lotsjellës dhe ka goditur protestuesit me shkopinj, përderisa ata thërrisnin parulla anti-qeveritare. Incidentët ndodhën përkundër paralajmërimeve të qeverisë se demonstratat do të trajtohen ashpër.

Lexoni edhe këto:
Protesta kundër rezultatit të zgjedhjeve
Protestat në mbështetje të Musavit
Musavi bën thirrje për më shumë protesta
Gratë në ballë të protestave


Në video paraqiten pamje të protestave dhe të zhvillimeve të ndryshme politike, pas rizgjedhjes së presidentit Ahmadinexhad, më 12 qershor të 2009-ës.

Përvjetori i zgjedhjeve në Iran
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00
XS
SM
MD
LG