Ndërlidhjet

16 të vrarë në Somali


Së paku 16 veta kanë humbur jetën në përleshjet ndërmjet kryengritësve islamikë dhe forcave qeveritare në kryeqytetin somalez, Mogadishu.

Zyrtari për siguri, Mohamed Abdirahman, tha se shumica e viktimave janë rebelë islamikë.

Këta të fundit, mbështetës të Al-Kaidës, zhvillojnë luftime kundër forcave qeveritare dhe atyre të Bashkimit Afrikan në Somali. Ata duan të përmbysin qeverinë e presidentit Sharik Sheik Ahmed, i cili u zgjodh në këtë post në janar të vitit 2009.
XS
SM
MD
LG