Ndërlidhjet

SHBA: H. Klinton dhe gjeneralët kërkojnë anulimin e djegies


Departamenti amerikan i shtetit i ka urdhëruar Ambasadat e Shteteve të Bashkuara në mbarë botën, që t’i vlerësojnë masat e sigurisë, para planeve për djegien e kopjeve të Kuranit, nga një Kishë e panjohur në Florida, këtë të shtunë, më 11 shtator.

Por, mbështetësit e kësaj Kishte të krishterë, deri tash, i kanë refuzuar thirrjet nga sekretarja amerikane e shtetit, Hilari Klinton, dhe komandantët e lartë ushtarakë amerikanë, për t’i anuluar planet për djegie, për ta shënuar 9 vjetorin e sulmeve terroriste kundër Shteteve të Bashkuara, më 11 shtator 2001.

Zyrtarët amerikanë thanë se janë të shqetësuar se djegia e tillë do t’i nxisë ndjenjat anti-amerikane, e veçanërisht në mesin e arabëve dhe myslimanëve të tjerë, dhe kjo do t’i vë në rrezik trupat, diplomatët dhe turistët e Shteteve të Bashkuara.
XS
SM
MD
LG