Ndërlidhjet

Sudan: 99% e qytetarëve pro shkëputjes nga veriu


Rezultatet preliminare të referendumit në Sudanin Jugor tregojnë se 99 për qind e qytetarëve kanë votuar për pavarësi nga veriu. Komisioni Zgjedhor në këtë vend bëri të ditur se janë numëruar 98.7 për qind të votave.

Referendumi ishte rezultat i një marrëveshjeje për paqe në vitin 2005, e cila i dha fund konfliktit disavjeçar në mes të veriut dhe jugut.
XS
SM
MD
LG