Ndërlidhjet

Shpërthimi dhe zjarri përkeqësojnë krizën bërthamore


Qeveria e Japonisë tha se radioaktiviteti në centralin bërthamor Fukushima ka arritur nivele të rrezikshme për shëndetin e njeriut, pas shpërthimit të tretë në njërin reaktor dhe zjarrit në tjetrin.

Autoritetet u kanë bërë thirrje banorëve që jetojnë në një rreze prej 30 km nga kompleksi, të qëndrojnë brenda shtëpive.

Organizata Botërore Meteorologjike tha se erërat po bartin grimca radioaktive mbi Oqeanin Paqësor.
XS
SM
MD
LG