Ndërlidhjet

Merkel: Gjermania e përshpejton kalimin në energji të tjera


Kancelarja Angela Merkel, sot ka premtuar se Gjermania do ta përshpejtoj tranzicionin në energjinë e ripërtrirë, derisa po e rishqyrton politikën e saj bërthamore, në dritën e ngjarjeve në Japoni.

Në fjalimin e saj në Parlament, zonja Merkel, ka bërë thirrje për “dalje të matshme”, nga energjia atomike dhe tha se “çdo gjë do të futet nën mikroskop”, gjatë rishqyrtimit të sigurisë, që u urdhërua, pasi tërmeti dhe cunami e dëmtuan centralin bërthamor në Japoni, duke i rritur shqetësimet për përhapje të rrezatimit.

Opozita e ka akuzuar kancelaren Merkel për ndryshim të politikës jo të popullarizuar atomike të qeverisë, me shpresë se do t’i shmanget disfatës në zgjedhjet kryesore rajonale, më vonë këtë muaj.
XS
SM
MD
LG