Ndërlidhjet

Erdogan, Turqia s’merr pjesë në aksionet ushtarake në Libi


Kryeministri turk, Rexhep Taip Erdogan, tha se Kombet e Bashkuara duhet të jenë ombrellë e operacioneve humanitare në Libi.

Erdogan u tha deputetëve të partisë se Turqia, si anëtare e NATO-s, nuk do të marrë pjesë në aksionet ushtarake në Libi.

“Mirëqenien e popullit të Libisë dhe paqen e brendshme në vend ne i shohim si objektiv primar. Përpjekjet tona vazhdojnë drejt këtij qëllimi. Turqia kurrë nuk do të jetë palë që drejton armët kah populli libian”, deklaroi Erdogan.

Lidhur me konfliktin e Libisë, ai tha se ka biseduar edhe me presidentin amerikan, Barak Obama, si dhe me kryeministrat e Britanisë dhe Holandës.
XS
SM
MD
LG