Ndërlidhjet

Reaktori iranian punon në nivel të ulëtKompania ruse që e ndërtoi reaktorin e parë bërthamor në Iran tha se uzina në Busher ka folluar të operojë në nivel të ulët, hap kyç drejt funksionimit të plotë.

Kompania tha se kjo është njëra nga shkallët e fundit në kyçjen fizike të reaktorit.

SHBA dhe vendet e perëndimit me vite i kanë bërë thirrje Rusisë që të heqë dorë nga projekti, nga frika se ai mund t'i ndihmojë Iranit të zhvillojë armë bërthamore.
XS
SM
MD
LG