Ndërlidhjet

Medvedev e Merkel diskutojnë për naftën dhe gazin


Presidenti rus, Dimitri Medvedv, ka arritur në Gjermani, për të biseduar rreth thellimit të lidhjeve të energjisë.

Medvedev do të takojë kancelaren gjermane, Angela Merkel, në Hanover, për të diskutuar bashkëpunimin në fushën e naftës dhe të gazit, si dhe gatishmërinë e Rusisë për të përmbushur kërkesat në rritje të Gjermanisë për gazin rus.

Vizita vjen pak kohë pas vendimit të shtetit gjerman për të mbyllur industrinë e tij të energjisë bërthamore në vitin 2022.
XS
SM
MD
LG