Ndërlidhjet

Talibanët rrëzuan helikopterin Chinook


Zyrtarët amerikan në Uashington, thonë se talibanët kanë rrëzua helikopterin transportues që u rrëzua në Afganistan, duke lenë të vrarë 38 persona.

Në aksident u vranë 30 ushtarët amerikanë së bashku me shtatë komando afganë dhe një përkthyes civil.

Talibanët thuhet ta kenë rrëzua helikopterin Chinook me një raketë.

Helikopteri u rrëzua të premten gjatë natës në krahinën Vardak, në perëndim të Kabulit.

Forca Ndihmëse të Sigurisë Ndërkombëtare (ISAF) në Afganistan thonë se ende janë duke hetuar shkaqet e aksidenti.
XS
SM
MD
LG