Ndërlidhjet

Ish-shefi i ushtrisë jugosllave, në pritje të gjykimit


Gjykata e Hagës ka njoftuar se ish-shefi i ushtrisë jugosllave, Momçillo Perishiq, më 6 shtator, do të përballet me gjykimin për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte.

Perishiq po ndiqet penalisht për rolin e tij në rrethimin e Sarajevës në periudhën 1992-95, për bombardimin e Zagrebit më 1995 dhe për Masakrën e Srebrenicës.

Prokurorët kanë kërkuar që 67-vjeçari të dërgohet në burg të përjetshëm.
XS
SM
MD
LG