Ndërlidhjet

Simens tërhiqet nga industria bërthamore


Kompania gjermane Simens njoftoi se po tërhiqet nga industria bërthamore dhe se nuk do të ndërtojë më stacione të energjisë bërthamore.

Në një intervistë të publikuar gjatë ditës, shefi ekzekutiv i kësaj kompanie, Peter Lësher, i tha javores gjermane “Der Spiegel” se vendimi vjen si përgjigjie ndaj “qëndrimit të qartë të shoqërisë dhe politikës gjermane rreth tërheqjes nga energjia bërthamore”.

Ai tha se një ndërmarrje e planifikuar bashkë me firmën bërthamore ruse Rosatom do të anulohet gjithashtu.
XS
SM
MD
LG