Ndërlidhjet

Sot shpallet Çmimi Nobel për Letërsi


Fituesi i Çmimi Nobel për Letërsi pritet të shpallet sot.

Ky çmim është i katërti dhe një nga më të përfolurit këtë javë, e që vjen pas mjekësisë, fizikës dhe kimisë.

Akademia suedeze që jep çmimin, kurrë nuk zbulon emrat e kandidatëve, duke e lënë derën hapur për spekulime deri në momentin e fundit.

Shpërblimi i sotëm do të pasohet nga Çmimi Nobel për Paqë të premten, pastaj ai për ekonomi të hënën.
XS
SM
MD
LG