Ndërlidhjet

Afganistan: Talibanët publikojnë “planet e sigurisë”


Talibanët në Afganistan kanë publikuar, të ashtuquajturat “plane të sigurisë” për një takim kombtar që pritet të mbahet, por qeveria afgane ka hedhur poshtë pretendimet si të pabaza.

Talibanët në ueb faqen e tyre të dielen kanë publikuar, hartat e vendeve ku do të mbahen takimet sipas tyre, si dhe një listë të masave të sigurisë.

Por, ministria e brendshme e Afganistanit ka thënë se dokumentet ishin të rreme dhe se talibanët duan të frikësojnë afganët që do të marrin pjesë në këtë mbledhje tradicionale.
XS
SM
MD
LG