Ndërlidhjet

Baltasar Garzon del para gjykatës


Gjykatësi spanjoll i përfshirë në ndjekjen e Augusto Pinoçetit dhe Osama Bin Ladenit do të paraqitet vetë para gjykatës me 24 janar, për siç thuhet tejkalim të autoritetit të tij ligjor.

Gjykatësi Baltasar Garzon ishte paditur dhe pezulluar nga posti i tij në Gjykatën Kombëtare në 2010-ën, për siç thuhej abuzim të autoritetit të tij ligjor, duke hetuar ekzekutimin apo zhdukjen e civilëve në duart e mbështetësve të Gjeneralit Francisko Franko, gjatë dhe pas luftës së viteve 1936 – 39.
XS
SM
MD
LG