Ndërlidhjet

Njëmbëdhjetë austriakë në mesin e ushtarëve të lënduar të KFOR-it


Ministri i Mbrojtjes i Austrisë ka bërë të ditur se njëmbëdhjetë ushtarë austriakë janë lënduar gjatë përleshjeve me serbët e veriut në Mitrovicë, dy prej të cilëve kanë marrë lëndime të rënda.

Agjencia e lajmeve AFP u referohet deklaratave të zyrtarëve të të dyja palëve të përfshira në përleshje se 25 ushtarë të KFOR-it dhe rreth 100 serbë u lënduan gjatë përleshjeve të ditës së djeshme.

Ministri i jashtëm austriak, Mikael Shpindelege e ka cilësuar situatën në veri si të rrezikshme dhe tha se do të vihej në kontakt me homologët e tij kosovarë e serbë, për të kërkuar nga ta që ta qetësojnë situatën në kufirin në mes të dy shteteve.
XS
SM
MD
LG