Ndërlidhjet

Lirohet gruaja afgane


Presidenti afgan, Hamid Karzai ka falur një grua afgane duke vuajtur një dënim 12-vjet burg për tradhëti bashkëshortore, pasi ka qenë një viktimë e përdhunimit.

Zyra e Karzait lëshoi një deklaratë duke thënë se gruaja dhe sulmuesi i saj ranë dakord të martohej.

Nuk është saktësisht e qartë se sa kohë gruaja ka qenë në burg, BBC-ja njofton se fëmija i saj kishte qenë duke kryer dënimin e saj me të.

Grupet e të drejtave të grave thonë se qindra të burgosur në Afganistan janë viktima të përdhunimit ose të dhunës në familje.
XS
SM
MD
LG