Ndërlidhjet

S&P i vendosë nën vëzhgim 15 vendet e eurozonës


Agjencia e vlerësimeve, S&P (Standardi dhe Varfëria), i ka kërcënuar 15 shtetet e eurozonës se do t’ua zbresë pikët në klasifikimin e tyre.

S&P ka bërë të ditur se mund të ndërmarrë veprime për shkak të shkaktimit sistematik të stresit në vendet e eurozonës gjatë javëve të kaluara.

Vendimi përfshinë edhe vendet me vlerësimet më të larta të pikëve, si Gjermania dhe Luksemburgu. Dy vendet e vetme që nuk do të vëzhgohen janë Qipro, e cila veçse ka rënë në vlerësim, si dhe Greqia, e cila aktualisht mbanë vlerësimin më të keq në botë.

Analistët thonë se një veprim i tillë mund t’u shkaktojë më shumë presion liderëve të eurozonës për të gjetur një zgjidhje ndaj krizës së borxheve, gjatë një samiti që pritet të mbahet më vonë gjatë javës.
XS
SM
MD
LG