Ndërlidhjet

Gorbaçevi i bën thirrje Rusisë të mbajë zgjedhje të rejaLideri sovjetik, Mihail Gorbaçov dhe Komisioni i Helsinkit janë në mesin e individëve dhe institucioneve që po i bëjnë presion autoriteteve ruse të adresojnë pretendimet për mashtrim lidhur me zgjedhjet e kontestuara parlamentare në Rusi.

Komisioni i Helsinkit, përmes një deklarate, tha se ishte thellë i shqetësuar nga raportet për keqtrajtim të qindra protestuesve, të cilët janë ndaluar për shkak të pjesëmarrjes në protesta kundër votimit të para disa ditëve.

Komisioni i ka bërë thirrje qeverisë ruse që të përmbushë përkushtimin e saj për demokraci dhe sundim të ligjit, si dhe të respektojë të drejtën e njerëzve për të protestuar.

Nga ana tjetër, Gorbaçevi, i cili ishte president sovjetik para 20 vjetësh, kur u shpërbë Bashkimi Sovjetik, tha për agjencinë e lajmeve Interfax se zgjedhjet në Rusi ishin me të meta për shkak të "falsifikimit dhe manipulimit të votimit", dhe se, sipas tij, duhet të mbahen zgjedhje të reja parlamentare.
XS
SM
MD
LG