Ndërlidhjet

SHBA-ja paralajmëron vendet latine kundër Iranit


Uashingtoni është duke i paralajmëruar vendet e Amerikës Latine kundër thellimit të lidhjeve të tyre me Iranin, para turneut të presidentit iranian Mahmud Ahmadinejxhad në këtë rajon.

Departamenti amerikan i shtetit hodhi poshtë vizitat e javës së ardhshme të kreut të Iranit në Venezuelë, Nikaragua, Kubë dhe Ekuador.

Zëdhënësja e departamentit, Viktoria Nuland tha se Shtetet e Bashkuara ua kanë bërë të qartë vendeve përreth botës së tani nuk është koha për të thelluar marrëdhënie, qofshin ato ekonomike apo edhe të sigurisë me Iranin.
XS
SM
MD
LG