Ndërlidhjet

I dërguari amerikan do ta vizitojë Afganistanin


Sekretarja amerikane e shtetit, Hillari Klinton tha se i dërguari i posaçëm rajonal i Shteteve të Bashkuara, Mark Grosman do ta vizitojë Afganistanin javën e ardhshme.

Klinton tha se Grosman do t’i vazhdojë konsultat me afganët dhe gjithashtu do të shkojë në Katar për t’i vazhduar konsultat me partnerët e Amerikës.

Talibanët njoftuan javën e kaluar se donin që të hapnin një zyrë politike në Katar, një lëvizje që shihet si shenjë paralajmëruese e bisedimeve me amerikanët.

Uashingtoni vazhdimisht ka thënë se çfarëdo lloj bisedimesh të Shteteve të Bashkuara me talibanët do të duhej të zhvilloheshin me pajtim të qeverisë afgane.
XS
SM
MD
LG