Ndërlidhjet

Çavez do pushtetin deri më 2031


Presidenti i Venezuelës, Hugo Çavez, ka thënë se do të qëndrojë në pushtet deri në vitin 2031.

Çavezi, 57-vjeçar, ka ardhur në krye të vendit 13 vjet më parë dhe planifikon të kandidojë për rizgjedhje në zgjedhjet e tetorit.

Lideri majtist ka thënë se “Venezuela, në historinë e saj 200-vjeçare, kurrë nuk ka kaluar nëpër një proces të tillë demokratik”, ashtu siç po ndodh nën udhëheqjen e tij.

Opozita ka thënë se do të zgjedhë kandidatin e saj në votimet primare të 12 shkurtit.
XS
SM
MD
LG