Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 9 shkurtin në vite…


Nelson Mandela
1994 - Nelson Mandela bëhet president i Afrikës së Jugut.

1567 - Zoti Darnli, burri i dytë i Marisë, Mbretëreshës së Skocisë, u vra në gjumë në shtëpinë e tij në Edinburg.

1825 - Dhoma e Përfaqësuesve zgjedh Xhon Kuinci Adams të gjashtin president të SHBA-ve.

1864 - Gjenerali Xhorxh Armstrong Kuster martohet me Elizabeta Bejkon në Mic.

1909 - Franca pranon të njohë interesat ekonomike gjermane në Marok, për interesa politike.

1922 - Kongresi i SHBA përcakton borxhin e Luftës së Parë Botërore.

1946 - Stalini shpall plan të ri pesëvjeçar për Bashkimin Sovjetik, që bën thirrje për nxitje të prodhimit për 50 për qind.

1951 - Aktorja Greta Garbo merr shtetësinë amerikane.

1964 - Ambasada e SHBA-së në Moskë gjuhet me gurë nga studentët kinezë dhe vietnamezë.

1978 - Kanada përjashton 11 sovjetikë për disa raste në spiunazhi.(g.k.)
XS
SM
MD
LG