Ndërlidhjet

Mjekët nuk zbulojnë diagnozën e Timoshenkos


Karkiv, burgu ku vuan dënimin Julia Timoshenko
Karkiv, burgu ku vuan dënimin Julia Timoshenko
Anëtarët ukrainasë të një paneli mjekësor ndërkombëtar që e kanë kontrolluar ish kryeministren Julia Timoshenko në burg, thanë se ajo “nuk ka nevojë për operacion kirurgjik”.

Kryesuesja e panelit, zëvendësministrja e shëndetësisë Raisa Moisejenko, u tha gazetarëve se paneli nuk do ta zbulojë diagnozën e saj.

Mjekët ukrainas dhe një ekip ndërkombëtar i ekspertëve kanë vizituar Timoshenkon të mërkurën në një kamp punëtorësh ku po vuan dënimin, në qytetin Karkiv.

Timoshenko, e cila thotë se dënimi i saj është i motivuar politkisht, është ankuar për përkeqësim të shëndetit të saj që kur është burgosur në muajin tetor.

Ajo po vuan dënimin prej shtatë vjetësh nën akuzat për abuzim me pushtetin.
XS
SM
MD
LG