Ndërlidhjet

Japonia shënon rekord të deficitit tregtar


Foto ilustruese
Ministria e Financave e Japonisë tha të hënën se vendi ka shënuar rekord të deficitit tregtar në muajin e kaluar, ndërsa eksporti ka rënë për muajn e katërt me radhë.

Ministria e Financave raportoi për një deficit prej 18.47 miliardë dollarësh.

Eksportet kanë rënë për 9.3 për qind krahasuar me janarin e vitit të kaluar.

Importi është rritur për 9.8 për qind në muajin e kaluar, i nxitur nga kërkesat për energji dhe karburante, pas mbylljes së reaktorëve bërthamorë si pasojë e tragjedisë bërthamore në Fukushimë në marsin e vitit të kaluar.
XS
SM
MD
LG