Ndërlidhjet

SHBA: “Shitësi i vdekjes” u dënua me 25 vjet burg


Viktor Bout (majtas)
Tregtari rus me armatim, Viktor Bout, është dënuar me 25 vjet burg.

Ai është dënuar për akuza për konspiracion për shitjen e raketave te terroristët, për konspiracion për të vrarë personelin dhe shtetasit e Shteteve të Bashkuara dhe për konsipracion për ta ndihmuar organizatën terroriste.

Dënimi u bë i ditur mbëmë pas ai në muajin nëntor ishte shallur fajtor për të katër pikat e aktakuzës në një gjykatë federale në Menhetën të Nju Jorkut.
XS
SM
MD
LG