Ndërlidhjet

Mediat shtetërore në Siri thonë se numri i viktimave nga sulmet e dyfishta me bomba në Damask ka shkuar në 55, derisa janë plagosur 370 persona.

Qeveria siriane e ka quajtur sulmin "terrorist" dhe për këtë ka fajësuar opozitën.

Por, një zëdhënës i Këshillit opozitar Kombëtar të Sirisë ka fajësuar regjimin e presidentit Bashar al-Asad, se i ka inskenuar shpërthimet për të frikësuar vëzhguesit e OKB-së dhe për të bindur komunitetin ndërkombëtar se gjoja po i lufton “terroristët”.

Në një deklaratë për media, i dërguari i OKB-së dhe i Ligës Arabe, Kofi Annan i ka dënuar shpërthimet dhe ka kërkuar nga të gjitha palët që të ruajnë armëpushimin, i cili është injoruar disa herë.
XS
SM
MD
LG