Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 15 majin në vite...


Medllin Ollbrajt
1937 - U lind ish sekretarja amerikane e Shtetit, Medllin Ollbrajt.

1614 - Një kryengritje aristokratike në Francë përfundoi me traktatin e Shën Menehouldit.

1618 - Johan Kepler zbulon ligjin e tij të tretë - ligjin harmonik.

1795 - Napoleoni hyn në kryeqytetin Lombardian të Milanos me triumf.

1820 - Kongresi i SHBA përcakton tregtinë e robërve si një formë të piraterisë.

1886 - Poetja Emili Dikinson vdiq në moshën 55 vjeçare.

1930 - Ellen Çurç bëhet stjuardesa e parë ajrore.

1948 - Disa orë pas shpalljes së pavarësisë, shteti i ri i Izraelit u sulmua nga Transjordani, Egjipti, Siria, Iraku dhe Libani.

1988 - Bashkimi Sovjetik filloi tërheqjen e trupave të saj nga Afganistani.

2006 - Shtetet e Bashkuara hoqër Libinë nga lista e shteteve terroriste.(g.k.)
XS
SM
MD
LG