Ndërlidhjet

Samiti i G8, kriza e eurozonës në fokus


Foto nga arkivi
Liderët e G8-ës nisin një samit sot në Shtetet e Bashkuara me një temë kryesore në agjendë- krizën e borxheve të Evropës dhe shqetësimet mbi daljen e mundshme të Greqisë nga eurzona

Takimi zhvillohet në Camp David dhe nikoqir është presidenti amerikan Barak Obama.

Në samit do të marrë pjesë presidenti i ri i Francës, Fransua Holland dhe kryeministri i ri rus Dimitri Medvedev, që do marrë pjesë në vend të presidentit Vlladimir Putin.

Në grupin G8 marrin pjesë Britania, Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia dhe Shtetet e Bashkuara.
XS
SM
MD
LG