Ndërlidhjet

Kabineti turk diskuton rrëzimin e avionit


Një ushtarak sirian shpjegon ne hartë vendin e rrëzimit të aeroplanit turk
Kabineti i Turqisë pritet të takohet sot për të diskutuar rrëzimin e aeroplanit turk nga Siria fqinje.

Anëtarja e NATO-s, Turqia, tha se Siria e ka goditur aeroplanin turk, që gjendej në hapësirën ndërkombëtare ajrore, pa ndonjë paralajmërim.

Ambasadorët e NATO-s pritet të takohen në një senacë urgjente për të diskutuar kërkesën e Rusisë për konsultime me aleancën në lidhje me incidentin.

Raportet në mes të Turqisë dhe Sirisë janë tensionuar pas dënimit të vazhdueshëm të aksioneve të përgjakshme të presidentit Bashar al Asad ndaj kryengritësve opozitarë.
XS
SM
MD
LG