Ndërlidhjet

Embargo e naftës "ndikon në bisedimet me Iranin"


Bisedimet mes Iranit e gjashtë fuqive botërore, Moskë, 2012
Irani ka tërhequr vërejtjen se një embargo e Bashkimit Evropian ndaj eksporteve të naftës do të ketë “ndikim negativ” në negociatat e Teheranit me fuqitë botërore mbi programin kundërthënës bërthamor.

Zëdhënësi i Minsitrisë së Jashtme Ramin Mehmanparast ka lëshuar këtë kërcënim, vetëm, disa ditë para se të hyjë në fuqi embargoja ndaj naftës iraniane.

Deklarata pason negociatat e javës së kaluar në Moskë në mes të Iranit dhe gjashtë fuqive botërore, në të cilat nuk u arrit ndonjë marrëveshje.
XS
SM
MD
LG