Ndërlidhjet

Irak: Ish zëvendëspresidenti u dënua me vdekje në mungesë


Persona të akuzuar lidhur me rastin al-Hashemi ecin me sy të mbyllur
Një gjykatë në Irak sot e ka dënuar ish zëvendëspresidentin, Tareq al-Hashemi, me vdekje me varje në mungesë, për shkak se i ka udhëhequr ekipet e vdekjes.

Sekretari i tij, Ahmed Qahtan, njëherësh dhëndër i al-Hashemit, poashtu është dënuar me vdekje në këtë rast.

Procesi gjyqësor, që aktualisht e shqyrtoi rastin e vrasjes së një avokati dhe të një gjenerali, është marrë me afro 150 akuza kundër al-Hashemit dhe truprojave të tij.

Al-Hashemi, pjesëtar sunit, thotë se rasti kundër tij është hakmarrje e motivuar politikisht nga një pjesë e shumicës shiite në qeveri.

Sipas disa burimeve, al-Hashemi, fshihet në Turqi. Ka të tillë që thonë se ai ndodhet në Katar.
XS
SM
MD
LG