Ndërlidhjet

Qeveria afgane dënon sulmin e NATO-s


Presidenti i Afganistanit, Hamid Karzai.
Qeveria e Afganistanit ka dënuar një sulm të NATO-s, i cili ka vrarë tetë gra afgane dhe ka plagosur dhjetë të tjera.

Në deklaratën e lëshuar pas takimit të kabinetit, të kryesuar nga presidenti Hamid Karzai, thuhet se sulmi i së dielës është “i pajustifikueshëm” dhe shkel memorandumin e mirëkuptimit ndërmjet Kabulit dhe Uashingtonit.

Deklarata citon zyrën qeverisëse në provincën Laghman të ketë thënë se gratë kanë qenë duke mbledhur drurë, në kohën kur ka ndodhur sulmi.

Forca e NATO-s në Afganistan ka dërguar një ekip për të hetuar incidentin.
XS
SM
MD
LG