Ndërlidhjet

Putin u takua me Peres


Presidenti rus, Vladimir Putin gjatë takimit të sotëm me homologun e tij izraelit, Shimon Peres
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka mbajtur bisedime në Moskë me presidentin e Izraelit, Shimon Perez.

Të dy liderët pritej që të diskutonin për situatën në Lindjen e Mesme, përfshirë konfliktin sirian dhe bashkëpunimin ekonomik ndërmjet Rusisë dhe Izraelit.

Putin tha në fillim të takimit të sotëm se marrëdhëniet bilaterale ndërmjet të dyja vendeve janë duke u zhvilluar me sukses.

Më herët gjatë ditës, Peres mori pjesë në hapjen e Muzeut të Hebrenjëve në Moskë, më të madhin në Evropë.

Presidenti izraelit, prindërit e të cilit ishin nga Rusia, tha se u ndie i “pushtuar nga kujtimet” kur e pa ekspozitën.

Ndërsa Putim e përshkruajti hapjen e muzeut si një hap përpara drejt luftimit të ksenofobisë (v.j. Frikës nga njerëzit prej vendeve tjera).
XS
SM
MD
LG