Ndërlidhjet

Ban arrin në Kajro, në agjendë kriza në Gazë


Ban Ki-moon
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-mun arriti të mërkurën në Kajro dhe zhvilloi bisedime të menjëhershme me presidentin Mohamed Morsi, ka njoftuar kabineti i liderit egjiptian.

Vizita ndodh në kuadër të përpjekjeve për të ndërmjetësuar një armëpushim në Gaza.

Ban ka zhvilluar një ‘diplomaci fluturuese’ mes Egjiptit, Izraelit dhe Bregut Perëndimor, që kur ka arritur në rajon të hënën, në përpjekje për ndaljen e dhunës që ka kapluar rajonin për më shumë se një javë.

Më shumë se 130 palesinezë janë vrarë nga sulmet e Izraelit dhe pesë izraelitë.
XS
SM
MD
LG